Для дому Для компанiй
1588
(067)
(050)
210-1588
для стаціонарних
Графіки відключень та обмежень

Складання і застосування графіків відключень та обмежень передбачено договором про постачання електричної енергії «Інструкцією про складання і застосування графіків обмеження та аварійного відключення споживачів, а також протиаварійних систем зниження електроспоживання», затвердженою наказом Мінпаливенерго України від 23.11.2006 №456, зі змінами та доповненнями згідно з наказом Міненерговугілля України від 12.02.2014 №142.

У подальшому згідно з Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312 (далі - ПРРЕЕ), застосування графіків відключень та обмежень регламентуватиметься договором про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Що таке «графіки»?

Що таке «графік»?
Які бувають графіки? Графіки бувають п'яти видів:
 1. графіки обмеження споживання електричної енергії (ГОЕ),
 2. графіки обмеження споживання електричної потужності (ГОП),
 3. графіки аварійних відключень споживачів електричної енергії (ГАВ),
 4. спеціальні графіки аварійних відключень (СГАВ),
 5. графіки погодинного відключення електроенергії (ГПВ).
Схема застосування графіків
 1. Спочатку ДТЕК Київські електромережі надсилає споживачам листа із проханням застосувати графіки обмеження електроенергії та/або обмеження потужності. У листі також вказується номер черги, до якої віднесено підприємство.
 2. У разі, якщо застосування споживачами цих графіків не дає очікуваного результату, ДТЕК Київські електромережі (за вказівкою головного диспетчера «Укренерго») застосовує графіки погодинних відключень
 3. У разі виникнення гострого дефіциту потужності в Об'єднаній електроенергетичній системі України застосування графіків аварійних відключень відбувається без попереднього застосування графіків обмеження.
 4. Якщо ці види графіків виявляється неефективним — спрацьовує спеціальна автоматика відключення навантаження. Детальніше

Детальніше про порядок застосування графіків та інформування див. у Додатку № 9 до договору на постачання електроенергії

Які об’єкти можуть підпадати під дію графіків аварійних відключень?

У першу чергу під дію графіків підпадають промислові та непромислові об’єкти, що не мають значного впливу на життєзабезпечення столиці. За необхідністю до графіків погодинних та аварійних відключень може бути включений житловий фонд, тобто багатоквартирні будинки.

До графіків погодинних та аварійних відключень НЕ включаються об’єкти:

 • від функціонування яких залежить людське життя та здоров’я – лікарні та пологові будинки, дитячі заклади, школи;
 • об’єкти міського комунального господарства (котельні, насосні станції), транспорт;
 • об’єкти державного значення — посольства іноземних країн, урядові будівлі, міжнародні організації.

Як складаються графіки обмежень, погодинних або аварійних відключень?

Графіки готуються завчасно. Підготовка починається з того, що НЕК «Укренерго» дає завдання кожному підприємству, що постачає електроенергію (у подальшому згідно з ПРРЕЕ – оператору системи розподілу), скласти список об’єктів, що підлягають відключенню на задану величину. 1) Спочатку складається список усіх об'єктів, до яких здійснюється постачання електроенергії. Список аналізується та коригується, якщо до нього потрапили особливо важливі або стратегічні об’єкти. Визначаються споживачі, яких можна відключити для досягнення заданої величини.

2) Графік проходить декілька етапів перевірок та узгоджень. Під час складання та погодження графіків з місцевими органами виконавчої влади для мінімізації збитків від їх застосування враховуються такі особливості:
 • суспільне значення об’єктів,
 • технологічні особливості об’єктів,
 • схеми електропостачання,
 • величини навантаження екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання.
3) Графік погоджується в інспекції Держенергонагляду та в КМДА.

Екологічна, аварійна або технологічна броня — це найменша потужність та найменший період часу, що потрібен споживачеві для безпечного завершення технологічного процесу та циклу виробництва, після чого його енергоприймаюче обладнання може бути відключене від електропостачання.

 

Складові графіку аварійних відключень

Затверджений графік аварійних відключень у Києві складається з 10 черг, на які пропорційно розподілена необхідна величина відключень.
Для кожної черги визначено перелік споживачів електроенергії, які можуть відключатися.

Як дізнатися до якої черги віднесено Вашу організацію?

Якщо у Вас є договір
з ПрАТ «ДТЕК Київські електромережі»

на постачання електроенергії
(згідно з Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312, у подальшому – договір про надання послуг з розподілу електричної енергії)
Номер черги зазначений у листі, яким Вашу організацію попереджали про застосування графіків.

​Крім цього Ви можете дізнатися номер черги в контакт-центрі ДТЕК Київські електромережі:
 1. зателефонуйте до контакт-центру ДТЕК Київські електромережі за номером 1588 або (044) 202-1588 (для дзвінків з мобільного);
 2. повідомте оператору від якого джерела живиться Ваша організація (тобто назву підстанції, номер РП або ТП);
 3. оператор контакт-центру повідомить Вам номер черги у діючому графіку та відповість, чи наразі застосовується графік до Вашої організації.

Нажаль, оператор не зможе повідомити про майбутні відключення, оскільки така інформація надходить до ДТЕК Київські електромережі в режимі реального часу.

Якщо у Вас
немає договору
з ПрАТ «ДТЕК Київські електромережі
»
Зверніться до організації, що є Вашим постачальником електроенергії.
У подальшому згідно з Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312, з 11.06.2018 змінюється порядок оформлення договірних відносин.

Хто приймає рішення про застосування графіків?

Вказівка щодо відключення надходить до усіх енергопостачальних організацій (у подальшому згідно з ПРРЕЕ – до оператора системи розподілу) України від головного диспетчера НЕК «Укренерго».


Диспетчер НЕК «Укренерго» бачить загальний баланс виробництва та споживання електроенергії по всій країні та приймає рішення про відключення, виходячи із міркувань збалансування виробництва та споживання.

Також графіки аварійних відключень застосовуються у разі недотримання підприємством електроенергетики заданого режиму споживання електричної потужності в умовах дефіцитного балансу Об’єднаної електроенергетичної системи України та низької ефективності застосованих засобів регулювання споживання потужності (тобто у разі, якщо графіки обмеження електроенергії та обмеження потужності, що застосовують споживачі, не дають очікуваного результату).

Тривалість та обсяги відключень електроенергії визначаються диспетчером НЕК «Укренерго». Диспетчер ДТЕК Київські електромережі, відповідно до вказівки диспетчера «Укренерго», а також даних про величину потужності, на яку потрібно скоротити використання електроенергії, застосовує графіки аварійних відключень за певними чергами споживачів.


Для зменшення рівня навантаження на енергосистему графіки аварійних відключень як правило, застосовуються почергово на період не більше 2-х годин для кожного окремого споживача. Однак, при введенні значних обсягів відключення навантаження (більше 50 % від заданого об’єму) споживачі можуть бути відключені на термін, що перевищує 2 години, тобто термін відключення діятиме до команди диспетчера НЕК «Укренерго» на відновлення електропостачання.
 

Завдання, які вирішуються за допомогою застосування графіків


Електроенергію споживають по всій території країни. Завдяки тому, що в Києві, як і в усіх містах і селах України застосовуються графіки, вдається:
 • уникнути надмірного навантаження на енергосистему;
 • вирівняти загальний енергобаланс в усій країні.
 

Інформування споживачів електроенергії про застосування графіків

Вид графіків
 • Графіки обмеження споживання електричної енергії
 • Графіки обмеження потужності
 • Графіки погодинного відключення електричної енергії
 • Графіки аварійних відключень
 • Спеціальні графіки аварійних відключень
Схема інформування споживачів електричної енергії Проводиться попереднє інформування, шляхом надсилання інформаційних листів, та засобів масової інформації за винятком негайної необхідності застосування обмежень Без попереднього інформування споживачів. Можуть застосовуватися декілька разів протягом однієї доби
Мета застосування графіків Забезпечення сталої роботи енергетичної системи, запобігання виникненню особливої системної аварії, ліквідація аварійних ситуацій на електроенергетичному обладнанні
Умови застосування графіків Дефіцит електричної потужності або палива, порушення стійкості роботи енергетичної системи, аварійна ситуація на електроенергетичному обладнанні
 

Наслідки застосування графіків

Згідно з наказом Мінпаливенерго України від 23.11.2006 №456, споживач електричної енергії несе відповідальність за фактичне виконання заданих обсягів обмеження і відключення протягом дії графіків, а також за виконання організаційно-технічних заходів щодо запобігання аваріям на своїх об’єктах, які обмежуються в електроспоживанні.

У випадку, якщо споживач електричної енергії не виконує задані обсяги обмеження або самовільно переводить навантаження, заведене під дію графіків аварійних відключень електроенергії, на інші джерела живлення, ДТЕК Київські електромережі попереджує споживача про невиконання встановленого режиму. Якщо споживач після попередження не вживає заходів для зниження навантаження, ДТЕК Київські електромережі має право протягом 10 хвилин відключити споживача від джерел електропостачання. Відповідальним за можливі негативні наслідки такого відключення є споживач електричної енергії.
 

Обов’язки споживача електричної енергії у зв’язку з застосуванням
графіків аварійних відключень

Споживач має забезпечити:
 1. безперешкодний доступ у будь-яку годину доби представникам ДТЕК Київські електромережі та енергосистеми, органів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії за їх службовими посвідченнями до усіх електроустановок для контролю за виконанням заданого обмеження і відключення та дотриманням встановлених режимів;
 2. вжиття відповідних заходів щодо гарантування безпеки людей, збереження устаткування і матеріальних цінностей у разі відключення лінії (фідера) живлення, заведеної під дію графіків аварійних відключень електроенергії, спеціальних графіків аварійних відключень електроенергії, автоматичного частотного розвантаження та спеціальної автоматики відключення навантаження від електромереж;
 3. відповідні переключення існуючих струмоприймачів І категорії на джерела електропостачання, які не відключаються;
 4. інформування про можливість застосування графіків обмеження та відключення всіх субспоживачів, які приєднані до власних мереж;
 5. збереження пристроїв автоматичного частотного розвантаження та телевимірів, встановлених у споживача.

ДТЕК Київські електромережі в свою чергу опрацьовує шляхи оперативного інформування суб’єктів господарювання шляхом залучення засобів масової інформації.

 

Що буде, якщо не виконувати графіків?

Якщо ДТЕК Київські електромережі не виконає розпорядження диспетчера НЕК «Укренерго» щодо застосування графіків, які вимагаються, енергобаланс країни буде порушено. Як наслідок спрацює спеціальна автоматика відключення навантаження. Це означає, що відключення споживачів будуть:
 1. автоматичні (оскільки без участі людини спрацює захисна автоматика);
 2. суцільні — тобто без будь-яких виключень щодо суспільного, екологічного, аварійного або технологічного значення об’єктів споживачів.

Абревіатури, що використовуються:

ГОЕ — графік обмеження споживання електричної енергії
ГОП — графік обмеження споживання електричної потужності
ГАВ — графік аварійних відключень споживачів електричної енергії
СГАВ — спеціальний графік аварійних відключень електроенергії
АЧР — автоматичне частотне розвантаження
САВН — спеціальна автоматика відключення навантаження
ОЕС — об'єднана електроенергетична система
ГПВ — графіки погодинного відключення електроенергії